Ši svetainė naudoja slapukus. Tęsdami naršymą, sutinkate su slapukų naudojimu.

lt

Bassekou Kouyate ir Ngoni Ba (Malis)

KONCERTAI

  • Kovo 28d. 19val. renginių "Oazė", Kaunas
  • Kovo 29d. 19val. Keistuolių teatras, Vilnius

ATLIKĖJAI

  •  Bassekou Kouyate: ngoni
  • Amy Sacko: vokalas
  •  Mamadou Kouyate: ngoni bosinis
  • Mahamadou Tounkara: yabara, tama (perkusiniai instrumentai)
  • Moctar Kouyate: kalebašas

 

  • Du BBC Radio3 apdovanojimai ( Geriausias Albumas ir Geriausias Afrikos Atlikėjas)
  • Nominuotas "Grammy" apdovanojimui
  • Laimėjo „Grammy“ už albumą  „Savane“ įrašytą su Ali Farka Toure
  • Numeris vienas 2013 World Music Charts Europe
  • ‘"Metų atlikėjas" 2014 pagal elitinį muzikos žurnalą "Songline".
  • Grojąs kartu su Toumani Diabate, Taj Mahal, Paul McCartney, John Paul Jones, Damon Albarn
  • Pasirodęs  Glastonbury, Roskilde, Fuji Rock Festival, North Sea Jazz Festival  festivaliuose

„Geriausia rock‘n‘roll grupė pasaulyje“(BBC)

"Įtempti, galingi ir emocionalūs kūriniai" (The Independent on Sunday)

Bassekou Kouyate (Malis) yra vienas žymiausių šiuolaikinių Vakarų Afrikos ngoni instrumento meistrų. „Grammy“ apdovanojimui nominuotas ngoni ambasadorius ir Afrikos muzikos vizionierius yra užkariavęs klausytojų simpatijas visame pasaulyje. Atgaivinęs vieną seniausių instrumentų, jis nutiesė tiltą tarp savo protėvių ir XXI amžiaus muzikos, tapdamas išskirtiniu talentu, apjungiančiu bliuzą, rokenrolą, džiazą bei tradicinį Malio skambesį. Savitas Malio muziką su populiariais Afrikos – Amerikos stiliais suartinęs skambesys jam padėjo pelnyti daugybę apdovanojimų.

Bassekou Kouyate muzikos revoliucionieriaus ir modernisto vardą užsitarnavo už savo sukurtą naują ngoni – tradicinės liutnios, tolimo bandžos protėvio ir vieno seniausių styginių instrumentų Afrikoje –  vaidmenį. Tradicinis ngoni, turintis tris stygas, yra pagamintas iš moliūgo bei medžio ir ištisus amžius buvo naudojamas kaip pritariantis instrumentas, vietinių apeigų dalis. Bassekou Kouyate šiam instrumentui pridėjo stygų, sukūrė naujus grojimo metodus ir eksperimentuodamas su garso efektais tokiais kaip wah-wah pedalai, jį išpopuliarino, dėl to dabar galima girdėti daugybės Malio grupių sudėtyje. Bassekou Kouyate rankose šis iš pažiūros ribotų galimybių instrumentas įgijo platesnį melodijų asortimentą ir universalumą, apimantį Vakarų muzikos stilius. Taip jis užsitikrino elektrinio bliuzo – roko skambesio ngoni autoriaus, virtuozo ir inovatoriaus statusą.

Bassekou Kouyate dirbo su daugybe Malio ir kitų šalių muzikantų. „Symmetric trio“ grojo kartu su neeiliniu atlikėju Toumani Diabate (kora) ir Keletigui Diabate (balafonas), dalyvavo Taj Mahal ir Toumani Diabate projekte „Kulujan“, buvo tarp pagrindinių muzikantų Ali Farka Toure albume „Savane“, laimėjusiame „Grammy“ apdovanojimą. Gastroliuodamas su pastaruoju muzikantu klausytojams paliko neišdildomą įspūdį kaip ngoni solo atlikėjas.

Po garsaus debiutinio albumo „Segu Blue“ (2007 m.), laimėjusio „BBC Radio 3“ „Awards for World Music“ metų albumo bei metų Afrikos atlikėjo kategorijose, ir „Grammy“ nominuoto įrašo „I Speak Fula“ (2009 m.) Bassekou Kouyate pasirodė kaip vienas svarbiausių muzikantų projekte „AfroCubism“. Jis koncertavo kartu su seru Paul McCartney, John Paul Jones, Damon Albarn, Bonnie Raitt, Bono, Carlos Santana, Jackson Brown, Bela Fleck, dalyvavo daugybėje kitų naujausių „Africa Express” renginių bei sulaukė pagyrų iš tokių legendų kaip Eric Clapton.

Trečiasis albumas „Jama Ko“ (2013 m.) buvo įrašytas valstybės perversmo, vykusio 2012 m. kovo mėnesį, metu ir yra Bassekou Kouyate pareiškimas apie besitęsiančią krizę bei priespaudą Malyje. Jis buvo prodiusuojamas Howard Bilerman (dirbusio su „Arcade Fire“, „Godspeed You! Black Emperor“) ir įrašytas kartu su Taj Mahal, Khaira Arby, Mocky Salole bei kitais atlikėjais. 2013 m. „Jama ko“ „World Music Charts Europe“ išrinko metų albumu, geriausio world muzikos įrašo vardą suteikė „Les Inrockuptible“, „Mojo“, „Uncut“ ir kiti žurnalai.

Naujausias Bassekou Kouyate karjerą apibrėžiantis albumas „Ba Power“ (2015 m.) pasižymi įtaigiomis dainomis, ryškiais rifais ir visa apimančiomis emocijomis. Elegantiškame, preciziškame ir didžiulį įspūdį paliekančiame įraše atlikėjo muzika susijungia su pasauliu taip kaip prieš dešimtį metų buvo galima tik įsivaizduoti, įtvirtindama jį kaip vieną aktualiausių XXI amžiaus atlikėjų.

Bassekou Kouyate gimė 1966 m. mažame daugiataučiame Malio kaime Garanoje, esančiame 60 kilometrų nuo Segou miesto ties Nigerio upės krantais. Jis yra senos griot (paveldima muzikantų linija, tęsianti labai seną afrikiečių tradiciją) giminės palikuonis iš abiejų tėvų pusių. Groti ngoni pradėjo būdamas dvylikos metų to išmokdamas iš savo tėvo.

2005 m. Bassekou Kouyate sukūrė savo grupę „Ngoni Ba“ – kvartetą sudarytą iš įvairaus dydžio ir tonacijų ngoni instrumentų. Tai buvo labai neįprasta idėja nors tuo pačiu ir sena: iki kolonijiniai Segou valdovai turėdavo grupes, kurias kartais sudarydavo net 30 ar 40 ngoni atlikėjų. Kvartete kartu pasirodo jo žmona Amy Sacko, puiki griot dainininkė, praminta „Malio Tina Turner“, bei sūnūs Madou ir Mustafa Kouyate. „Ngoni Ba“ dalyvaudami šimtuose koncertų per metus įkvėpė viso pasaulio auditorijas – „Glastonbury“, „Roskilde“, „Fuji Rock Festival“, „North Sea Jazz Festival“, WOMAD ir „Latitude“ festivalių bei žymiausių salių lankytojus. Negailėdami liaupsių BBC „Ngoni Ba“ pavadino „Geriausia rokenrolo grupe pasaulyje“.

2016 m. bendradarbiaudamas su „Aga Khan Foundation“ Bassekou Kouyate subūrė projektą „Garana Roots“, išlaikantį tvirtą ryšį su atlikėjo šaknimis – gimtuoju kaimu Garana, kuriame užaugo ir kur vis dar gyvena dauguma jo šeimos narių, praktikuojančių šimtmečių senumo žodinės tradicijos muziką.

Neeilinė charizmatiško ir genialaus Bassekou Kouyate kelionė įrodo, kad jis yra vienas novatoriškiausių bei įdomiausių Afrikos muzikos atstovų. Stygų princu vadinamas atlikėjas, nepabūgęs laužyti tradicijų savo fenomenaliais pasirodymais ir idėjomis, praplėtė gimtosios muzikos paveldo ribas. Net senieji griot, ngoni tradicijų globėjai, sveikina Bassekou Kouyate už tai, kad atkreipė žmonių dėmesį į šią jau pradėjusią nykti muziką.

Rėmėjai

Generalinis rėmėjas
Generalinis rėmėjas
Festivalio partneriai
Festivalio partneriai
Visi rėmėjai