Ši svetainė naudoja slapukus. Tęsdami naršymą, sutinkate su slapukų naudojimu.

lt

Nomadų muzika: kelionė nuo stepių iki saharos

KONCERTAI

  • Gruodžio 2 d. 20 val. Keistuolių teatras, Vilnius
  • Gruodžio 3 d. 19 val. Žalgirio amfiteatras, Kaunas

ATLIKĖJAI

  • HUUN HUUR TU ( Tuvos respublika)
  • ANEWAL (Nigeris)

Dviejų dalių koncertas.

I dalis "Huun Huur Tu".

II dalis ANEWAL

Nomadai – tai klajojančios gentys. Jos unikalios ir paslaptingos kaip jų namai, esantys didinguose bei tuo pat metu atšiauriuose gamtos prieglobsčiuose: stepėse, dykumose, tundrose. Deja, šios bendruomenės sparčiai nyksta – urbanizacijos plėtra, industrializacija privertė nomadus keisti tradicinį gyvenimo būdą, asimiliuotis arba trauktis į atokiausius pasaulio regionus. Nuolatinėje kelio nežinomybėje, kovoje už maistą bei išlikimą pastoviausia priedanga jiems tapo gamta su savo grožiu ir stichijomis. Ji, bendruomeniškumas bei gilus tikėjimas sukūrė savitas klajoklių tradicijas, perteikiančias gyvenimo nepastovume tvirtybę.

Tikros klajoklių kultūros jau yra retenybė, tačiau jų dar gyva tradicinė muzika stebina savo išlaikytu gyliu ir egzotika. Norėdami susipažinti su šiais turtais – suskubkite: gruodžio pradžioje nomadų kultūrą pristatys tolimosios Mongolijos stepių klajokliai „Huun-Huur-Tu“ ir Sacharos klajokliai tuaregai „ANEWAL“ iš Nigerio. Atskirose koncerto dalyse pasirodysiančių grupių muzika sukuria galingą, hipnotizuojantį skambesį, perteikia klajokliškas patirtis bei ypatingą gamtos pajautimą. Šios grupės yra savo kultūrų ambasadorės, todėl jas išgirsti tiesiog būtina, nes gimtąsias tradicijas globaliame pasaulyje vis labiau gožia naujovės.

Didžioji dalis šių dviejų iš priešingų pasaulio pusių atklydusių grupių narių jau yra pasirodę Lietuvoje tiek drauge, tiek atskirai. Bendras „Huun-Huur-Tu“ ir „Etran Finatawa“ (joje dainavo „ANEWAL“ grupės lyderis ir įkūrėjas) pasirodymas 2015 m. rudenį surinko pilnas sales klausytojų ir juos maloniai pakylėjo į kokybiškos muzikos erdves.
Pirmoji scenoje pasirodys 1992 m. susikūrusi „Huun-Huur-Tu“ – keturių muzikantų grupė iš Tuvos Respublikos, atliekanti pietų Sibiro klajoklių genčių folklorinę muziką. Jau kelis dešimtmečius ji yra viena pagrindinių grupių pasaulyje populiarinančių tradicinį gerklinį dainavimą (xöömei), kurio dėka vienu metu galima varijuoti keliais skirtingais garsais. Nepaprasta, tačiau šis vien žmogaus balso galimybėmis atliekamas Centrinės Azijos klajoklių dainavimas gali skambėti kaip fleita, švilpukas ar paukščio giesmė.

Ne mažiau išskirtiniai yra „Huun-Huur-Tu“ naudojami tradiciniai tuviečių bei mongolų liaudies instrumentai: dviejų stygų igil, dambrelis khomus, liutnia doshpuluur, šamanų bugnas dünggür bei kiti. Nepaisant to, kad ši akustinė grupė groja tuvių liaudies muziką, ji sėkmingai ir vis daugiau eksperimentuoja į savo kūrybą įtraukdama naujoves – vakarietiškus instrumentus, elektroninę muziką bei dirbdama su šiuolaikiniais kompozitoriais.

„Huun-Huur-Tu“ yra išleidusi per dešimtį savo solinių albumų bei antra tiek remiksų ir bendrų įrašų su skirtingomis grupėmis bei atlikėjais. Ji bendradarbiavo su tokiais žymiais  muzikantais kaip Frank Zappa, Johnny „Guitar“ Watson, „Kodo Drummers“, „Moscow Art Trio“, „Kronos Quartet“, „Hazmat Modine“, „The Chieftains“, „The Bulgarian Voices – Angelite“ ir kitais. Grupės albumas „Eternal“ buvo įrašytas kartu su alternatyvios elektronikos prodiuseriu bei muzikantu Carmen Rizzo, o kūrinio „Eki Attar” remiksas 2002 m. vasarą buvo išrinktas geriausiu hitu Graikijoje.

Grupės pavadinimas „Huun-Huur-Tu“ reiškia saulės spindulius, matomus tik prieš saulėlydį ar saulėtekį – jie visuomet yra įkvepiantys bei išskirtiniai kaip ir grupės kuriama muzika. Ji atspindi natūralų gamtos pasaulį, stepių klajoklių gyvenimą bei kultūrą, kurioje budizmas persipina su šamanizmu – visa tai ir dar daugiau yra perteikiama gyvu, tarsi kvėpuojančiu grupės skambesiu.

Antroji grupė „ANEWAL“ yra tarptautiniu mastu pripažinto Nigerio klajoklių kolektyvo „Etran Finatawa“ įkūrėjo, puikaus gitaristo ir dainininko Alhousseini Anivolla projektas. 2014 m. Vokietijoje susibūręs dykumų bliuzo, folk, etno, world muzikos trio tradicines afrikietiškas melodijas įveda į naujus akustinius garsovaizdžius.

„ANEWAL“ išlaiko klausytojų visame pasaulyje pamėgtus ir gerai atpažįstamus Šiaurės Vakarų Afrikos dykumų klajoklių muzikos elementus: hipnotizuojančius, į transą vedančius ritmus, čaižokas bliuzo įliejančias gitaras, šiltą raminantį vokalą bei dainas gimtąja tuaregų tamašekų kalba. Stiprūs „ANEWAL“ koncertai auditoriją veda tiesiai į dykumą ir tikrą Afrikos sceną su jos kultūriniu paveldu, kaita, galimybėmis ir tuo pat metu pralaimėjimais bei tragedijomis. Retai kur nevilties ir pykčio perteikimas skamba taip švelniai bei jautriai kaip „ANEWAL“ kūryboje.

Pirmasis „ANEWAL“ albumas (2012 m.) yra tarsi tuaregų grupių „Tinariwen“, „Terakaft“ ir „Etran Finatawa“ retrospektyva, o antrajame 2017 m. pasirodžiusiame įraše atsirado daugiau avangardinio skambesio. Vakariečiai šį stilių vadina dykumų bliuzu, nors iš tiesų tai yra roko, bliuzo bei tradicinių stilių derinys.

Plačioje bei atviroje kaip pati Sachara muzikoje „ANEWAL“ subtiliai ir kruopščiai analizuoja dykumos žmogaus bei miesto santykį. Išraiškingas Alhousseini Anivolla balsas perteikia nostalgiją dykumų grožiui, tradicijoms ir ragina prisiminti gimtąsias vertybes – visi mes esame atsakingi už jų išsaugojimą bei šios išminties perdavimą jaunajai kartai.

Šių grupių  pasirodymai leis mums nukeliauti į bekraštes stepes, susipažinti su šamanizmu ir budizmu, išgirsti šoliuojančius žirgus ir netikėtai persikelti į karščiu alsuojančią Saharos dykumą, išgirsti nykstančias kalbas ir egzotiškus instrumentus.

BILIETAI

Rėmėjai

Kaunas blues viešbutis
Bendradarbiaujame
Bendradarbiaujame
Mūsų žurnalai
Visi rėmėjai