lt

DATOS DERINAMOS. Kayhan Kalhor ir Kiya Tabassian

Koncertai nukeliami. Datos derinamos

Atlikėjai

  • Kayhan Kalhor - setar
  • Kiya Tabassian - setar

 

Kvapą gniaužiantis Irano kraštovaizdis varijuoja nuo aukštų kalnų masyvų iki neaprėpiamų dykumų lygumų ir derlingų pakrančių rajonų. Iraniečiai gilų savo muzikos, poezijos pajautimą bei dvasingumą neretai aiškina kaip atsaką į jį ir audringą šalies istoriją. Turtingą senovinį paveldą perteikianti persų muzika yra kontempliatyvi ir meditacinė, per poeziją susijusi sufizmu – mistine islamo atšaka, kurios nariai siekia dvasinės sąjungos su Dievu.

Estetiški, be galo asmeniški bei kūrybingi pasirodymai yra persų klasikinės muzikos pagrindas. Artimuosiuose Rytuose dažnai jie išreiškiami per lakštingalos simbolį – gražiausią balsą žemėje turintį ir niekieno neatkartojamą paukštį. Tūkstančius metų evoliucionavusi persų muzika gyvuoja spontaniškai improvizuojant, tačiau jos išeities taškas visuomet yra griežtas kanoninis repertuaras radifas.

Klausant persų klasikinės muzikos dažnai norisi užmerkti akis ir panirti savyje, ieškant ryšio tarp savęs ir gyvenimo – Dievo, energijos, mylimojo. Tokia ir yra svarbiausia šios muzikos funkcija – priminti apie tai, kas bendra mums kaip žmonijai. Gegužės mėnesį į šią vidinę kelionę su beribe meile ir švelnumu pakvies Lietuvos klausytojų mėgiamas, penktą kartą grįžtantis, vienas svarbiausių persų muzikos veikėjų Kayhan Kalhor ir jo ilgametis mokinys setaro virtuozas Kiya Tabassian.

Kayhan Kalhor ir Kiya Tabassian pasirodys grodami setarais – ikiislamo laikus menančiomis keturių stygų liutniomis, dažnai siejamomis su sufizmu. Šis instrumentas leidžia išgauti įvairiausių derinių, pradedant nuo pačių paprasčiausių iki labai sudėtingų. Duetas jais kuria transcendentines, stebinančiai išskirtines ir rafinuotas improvizacijas. Vien prieš pirmąjį bendrą Kayhan Kalhor ir Kiya Tabassian pasirodymą klausytojai jiems plojo atsistoję, žinodami, kad tai bus neeilinis įvykis – dviejų meistrų susitikimas, atskleidžiantis ištisą persų muzikos visatą.

kayhan kalhor ir kiya tabassian

Kayhan Kalhor yra vienas garsiausių šios eros kamancheh (persų styginis instrumentas) virtuozų, kurio vardas jau tapo šio instrumento sinonimu. 2017 m. grojimo kamancheh menas jo nuoširdaus atsidavimo dėka buvo įtrauktas į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Tad neįtikėtina ir be galo įdomu, kad kūrėjas pirmąkart Lietuvoje pasirodys su antruoju savo instrumentu setaru.

Iš Teherano kilęs Kayhan Kalhor tris kartus buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimams ir 2017 m. jį pelnė kartu su Yo-Yo Ma bei „Silk Road Ensemble“. 2018 m. gavo garbingą „Isaac Stern Human Spirit Award“ už išskirtinį indėlį plečiant žmonijos supratimą per muziką, 2019 m. – WOMEX

„Artist Award“ už bendradarbiavimą bei persų klasikos tradicijų perteikimą viso pasaulio klausytojams. Jo muziką galime girdėti kone trisdešimtyje solinių ir su kitais atlikėjais išleistų albumų, be to, jis paprastai surengia apie šimtą koncertų per metus.

Grojant Kayhan Kalhor, atrodo tarsi jis komunikuotų visomis kalbomis vienu metu, pasiekdamas viso pasaulio žmonių širdis – net iš praeities ar tolimos ateities. Kaip kad viename interviu yra sakęs: „Aš tiesiog noriu groti muziką ir leisti žmonėms ja mėgautis. Nežinau, ką daryčiau be muzikos. Kai esu scenoje, aš esu pasaulio viršūnėje ir Dievas kalba su manimi“.

Antrasis dueto narys, kilęs taip pat iš Teherano, Kiya Tabassian yra setaro virtuozas, kompozitorius, atlikėjas, improvizatorius, ilgametis Kayhan Kalhor studentas, ansamblio „Constantinople“ įkūrėjas ir varomoji jėga, su kuriuo įrašė per dešimtį albumų ir parengė beveik 40 viso pasaulio publikos pripažinimo sulaukusių programų. Per pastarąjį dešimtmetį šis kūrėjas surengė virš 800 koncertų 125 miestuose 25 šalyse.

Nuoširdžiai gebantis į klausytojų širdis įnešti visuotinę muzikos galią atlikėjas įkvėpimo semiasi iš gimtosios muzikos tradicijų, tačiau ją atlieka šiuolaikiškai, nesivaržydamas persų šaknis apjungia su Europos Baroko, meksikiečių liaudies ar senosiomis melodijomis, kurias dainavo pirmieji
Naujosios Prancūzijos gyventojai. Kiya Tabassian universaliai ir puikiai dera su viskuo, prie ko
prisiliečia.

Tad jaukų gegužės vakarą laukia rafinuotas, įkvėpimo kupinas Kayhan Kalhor ir Kiya
Tabassian pasirodymas, atskleisiantis kintantį tradicinės persų muzikos veidą. Tai unikali galimybė liudyti dviejų pasaulyje garsių solistų, setaro virtuozų sąjungą. Kayhan Kalhor ir Kiya Tabassian kviečia klausytojus į savo kūrybinių visatų suartėjimo tašką, į aistringą muzikinę kelionę, persų meno širdį, pažadėdami, kad jūsų kelionėje į save lydės nuostabus harmonijos jausmas bei širdį grožiu virpinantys rifai.

 

Bilietai

bilitai-lt

 

 

Rėmėjai

Mūsų žurnalai
Mūsų žurnalai
Mūsų viešbučiai
Mūsų viešbučiai
Visi rėmėjai