Ši svetainė naudoja slapukus. Tęsdami naršymą, sutinkate su slapukų naudojimu.

lt

Naghash Ensemble - sakralinė muzika iš Armėnijos

KONCERTAI

  • Gruodžio 15 d. 19 val. Šv.Jonų bažnyčia, Vilnius
  • Gruodžio 16 d. 19 val.VDU Didžioji salė, Kaunas

ATLIKĖJAI

  • Hasmik Baghdasaryan - sopranas
  • Tatevik Movsesyan - sopranas
  • Arpine Ter-Petrosyan - altas
  • Tigran Hovhannisyan - dhol
  • Aram Nikoghosyan - oud
  • Emmanuel Hovhannisyan - duduk
  • John Hodian - pianinas

Armėnija – šalis turinti senas istorines ir kultūrines tradicijas. Įsikūrusi dar VI a. pr. m. e. nuostabioje kalnų ir upių apsuptyje, ji tapo pirmąja pasaulio valstybe, pripažinusia krikščionybę oficialia religija. Ant miškais apaugusių kalnų keterų pradėjo kurtis vienuolynai, statytis rytietiškais raštais išmargintos bažnyčios. Atėjus viduramžiams prasidėjo gana niūrus metas – karai, ligos, sunkios politinės aplinkybės. Tačiau net ir tamsiausiais laikais būta šviesių žmonių, kurių kūrybinis indėlis išlieka gyvas ir aktualus iki mūsų dienų. Svarbiausia – jam atsiverti.

XXI a. antrasis dešimtmetis. Armėnų – amerikiečių kompozitorius John Hodian užsuka į Jerevano Garni šventyklą. Nuostabios akustikos statinyje vokalinis kvintetas gieda viduramžių armėnų dvasinę muziką. Ji tokia nepaprasta, jog muziko galvoje užsilieka dienų dienas. John Hodian pasiryžta šį skambesį panaudoti nauju būdu, tačiau tam reikia tinkamo teksto. Kompozitorius ne vienerius metus praleidžia tyrinėdamas Jerevano, Niujorko ir Berlyno bibliotekų archyvus – kol vieną dieną aptinka mažą armėnų viduramžių poeto Mkrtich Naghash kūrinio fragmentą. Jo žodžiai iš karto pasiekia kūrėjo sielą kartu su žinojimu, kad tai jam skirtas tekstas.

Taip gimė Armėnijos ansamblis „Naghash Ensemble“, savo kūryboje panaudojęs visus rastus   XV a. armėnų mistiko poeto ir kunigo Mkrtich Naghash eilėraščius. Remdamiesi šventais jo tekstais „Naghash Ensemble“ sujungia žemišką armėnų liaudies dainų dvasingumą, naująją klasikinę muziką, šiuolaikinį post-minimalizmą ir roko bei džiazo energiją. Trys nuostabūs moteriški vokalai ir keletas geriausių Armėnijos instrumentalistų, grojančių duduku (medinis pučiamasis instrumentas), ūdu (Artimųjų Rytų styginis instrumentas), dhol (dvipusis būgnas) ir fortepijonu, atlieka naujos kartos bei unikalaus skambesio muziką.

„Naghash Ensemble“ sudaro sopranai Hasmik Baghdasaryan, Tatevik Movsesyan, altas Arpine Ter-Petrosyan, dhol grojantis Tigran Hovhannisyan,  ūdu – Aram Nikoghosyan, duduku – Emmanuel Hovhannisyan ir kompozitorius bei fortepijono atlikėjas John Hodian. Šio kolektyvo repertuare armėniškos dainos suskamba taip, tarsi jos būtų ne iš šio pasaulio, o sodrūs balsai atskleidžia dvasinį muzikos gylį.

Grupės išleistas dviejų dalių albumas „Songs of Exile“ (2014 m., 2016 m.) yra gili žmogaus ir Dievo santykio meditacija, žvelgiant iš daugybę metų tremtyje praleidusio vienuolio perspektyvos. Tai iš dalies liaudies, iš dalies klasikinė giliai jaudinanti muzika, atgimimo, gailestingumo ir užkalbėjimų kolekcija. Albumas yra išleistas ir platinamas kartu su Mkrtich Naghash piešiniais iliustruota knyga bei jo eilėraščių tekstais, išverstais į keturias kalbas (anglų, armėnų, vokiečių bei prancūzų).

„Naghash Ensemble“ įkvėpęs Mkrtich Naghash pirmiausia buvo kunigas, o poezija – jo  pamokslų išdava. Šio mistiko žodžiai yra gilūs ir paprasti, pateikti šnekamąja forma, tačiau poetiški. Mkrtich Naghash priskiriamas vieniems svarbiausių armėnų poezijos klestėjimo amžiaus atstovų. Jo tekstai daugiausiai yra moralinių ir religinių temų, kalbantys apie pasaulio tuštybę, godumą, tremtį bei, žinoma, meilę. Tremties tema yra ypatingas armėnų poezijos bruožas, kuriuo išreiškiami jausmai gimtajai žemei, atspindimas natūralus tėvynės grožis, troškimas grįžti namo.

Būtent tremtis suvienija šių dienų armėno patirtis su Mkrtich Naghash kūryba. John Hodian, būdamas armėnų kilmės, augęs Filadelfijoje ir Niujorke, o dabar gyvenantis Los Andžele, Berlyne ir Jerevane, kaip didelė dalis tautiečių yra artimai susidūręs su tremties sunkumais. Genocidą išgyvenusių armėnų palikuoniui įspūdį kelia tautiečių, išsibarsčiusių po įvairiausias planetos vietas, istorijos, t. y. kaip jų akimirksniu priimti sprendimai padarė įtaką ištisoms būsimoms žmonių kartoms. Atradęs bendras, tačiau šventais tekstais perteiktas Mkrtich Naghash patirtis, muzikas joms iš karto tapo neabejingas ir paskyrė savo kūrybą.

„Naghash Ensemble“ – tai it varpeliai skambantys skaidrūs klasikiniai balsai, plevenančios melodijos ir mistiškos persipynusios linijos. Ši muzika nepaklūsta jokioms etiketėms. Kylantį klausimą, ar tai Rytai, ar Vakarai, senovė ar modernumas, minimalizmas ar kompleksiškumas gerai iliustruoja ansamblio kompozitoriaus istorija – yra natūralu neturėti aiškiai apibrėžto stiliaus, kuomet augai tik su armėnų, jaunystėje studijavai Europos klasikinę muziką, pragyvenimui užsidirbai kaip džiazo improvizatorius, o nuolat esi apsuptas šiuolaikinio roko.

„Naghash Ensemble“ yra išskirtinis pavyzdys, kad ir praėjus pusei tūkstantmečio mūsų protėvių tekstai yra gyvi. Išties savo veiklai atsidavę žmonės niekur nedingsta ir nepasimiršta. Lyg būdami čia,  mus įkvepia bei nurodo veiklos kryptį. Šįkart tai senovės Armėnijos garsas, iš naujo atgimęs ir atrastas XXI a.

BILIETAI

Rėmėjai

Generalinis rėmėjas
Generalinis rėmėjas
Festivalio partneriai
Festivalio partneriai
Visi rėmėjai